NWMAC Exhibit Winners

NORTHWEST MINNESOTA ART EXHIBITION: WINNERS AND LOCATIONS

Entry forms available January 1st to participate in next spring’s exhibit.  The form is on-line please LOGIN to register and start the process.

Roseau City Center, Roseau, MN April 13 – May 18, 2016

 

Adult Winners:
  • 1st Place $500            Karlee Westrem of East Grand Forks, acrylic painting “Cargo Ship”
  • 2nd Place $300           Theodore Schindler of Red Lake Falls, Clay Sculpture “Papa’s Saw Rig”
  • 3rd Place $200           Debbie Aune of Gatzke, watercolor painting “Deadwood South Dakota”
  • Merit Award $100    Lucille Nelson of Argyle, drawing “Time for Practice”
  • Merit Award $100    Rock Bakken of Hallock, acrylic painting “Grandma’s New Hat and Old Dress”
  • Merit Award $100    Rick Jensen of Crookston, wood carving sculpture “Childhood Fantasy (Treehouse)”
  • Merit Award $100    Christine Foster of Thief River Falls, drawing “Soaring”
  • Merit Award $100    Irene Bertils of Crookston, watercolor painting “Peaceful and Content”
Student Winners:
  • 1st place $300            Kristy Williamson of Gatzke: paper media collage “McSteamy”
  • 2nd Place $150           Marietta Geist of Crookston: drawing “Emma Granger: The Activist”
  • 3rd Place $100           Macy Larson of Crookston: sculpture, “Silver Birch”
  • Merit Award $50       Benji Wilebeski of Strathcona: colored pencil, “The Great Cathedral”
  • Merit Award $50       Jessica Ross of Fisher, Painting “Alaskan Mountains”
  • Merit Award $50       Marie Sandman of Crookston, Drawing “Beneath”
  • Merit Award $50       Kyle McFadden of Newfolden Photography “There’s an Angel in All of Us”
  • Merit Award $50       Breana Pruneda of Climax, Mosaic “Love Birds

People’s Choice Awards

Ralph Engelstad Arena Lobby, Thief River Falls, MN April 22 – May 04, 2015

ADULT CATEGORY:

  • Nick Reitzel, Karlstad                      $500.00                 1st Place                 “Our Sins are Forgiven” Mixed painting
  • Deb Aune, Gatzke                               $300.00                 2nd Place               “Sandra’s Dolls” Watercolor painting
  • Rock Bakken, Hallock                       $200.00                 3rd Place                “Lake Bronson” Acrylic painting
  • Irene Bertils, Crookston                                   $100.00                 Merit                  “This is What Love Is!” Charcoal drawing
  • Timothy Bhajjan, Crookston        $100.00                 Merit                       “Sun Dance” Watercolor painting
  • Kathryn Rynning, Kennedy           $100.00                 Merit                       “Old Men with Stories” photograph
  • Jan Osborn, Thief River Falls       $100.00                 Merit                       “Sunset at the Rainbow” Pastel drawing
  • Loren Younggren, Hallock             $100.00                 Merit                       “Til the Cows Come Home” photograph
  • People’s Choice Award: TBD May 04, 2015

STUDENT CATEGORY:

  • Macy Larson, Euclid                          $300.00                 1st Place                 I Came in Like, “Oh Yeah!” Sculpture
  • Samantha Kraulik, Wannaska   $150.00                 2nd Place               “Stomp” Charcoal drawing
  • Abbigail Brekken, Crookston       $100.00                 3rd Place                “Share a Little Happiness” Mixed Media
  • Jennifer Koste                                        $50.00                                    Merit                       “Bob Marley” Plaster sculpture
  • Cassandra Houston-Johnson      $50.00                                    Merit                       “Monks” Ceramic sculpture
  • Peyton Svegdahl, Strathcona      $50.00                                    Merit                       “Bubbles and Dots” Glass plate
  • Jessica Ross, Fisher                           $50.00                                    Merit                       “Prisma Tigris” Acrylic painting
  • Daylyn Kainz, Goodridge                 $50.00                                    Merit                       “Black Beauty” Acrylic painting
  • People’s Choice Award: TBD May 04, 2015

American Legion Post 444, Middle River, MN April 16-27, 2014

100 Adult and Student Artists participated in this exhibition.

ADULT CATEGORY:

  • 1st Place:     $500  Beau Bakken of Hallock “Barcelona, Spain” acrylic painting
  •  2nd Place:     $300 Deb Aune of Gatzke “Dad Loves His Wood Stove” painting
  • 3rd Place:     $200  Loren Younggren of Hallock “Blizzard Dolly” photograph
  •  MERIT:        $100  Mollie Rae Miller of Roseau “Primal” painting
  •  MERIT:         $100 Jan Osborn of Thief River Falls “Settler’s Cabin at Old Mill” drawing
  •  MERIT:        $100  Irene Bertils of Crookston “Arizona Dusk” pastel
  • MERIT:         $100 Kathryn Rynning of Kennedy  “Norway’s Mother” photograph
  • MERIT:         $100 Robin Foster of Red Lake Falls “Dragonfly in B & W” sculpture
  • PEOPLE’S CHOICE:          $100 Deb Aune, Gatzke  “Dad Loves His Wood Stove” painting

STUDENT CATEGORY:

  • 1st Place:      $300 Bryan Sanchez of Crookston “Cultural Self Portrait” mixed media drawing
  •  2nd Place:     $150 Morgan Anderson of Middle River “Seahorse” drawing
  •  3rd Place:      $100 Travis Tabatt of Goodridge “Tree” print-making
  •  MERIT:         $50 Kyle Caputo of Crookston “Addictions” drawing
  •  MERIT:         $50 Courtney Boutain of Goodridge “What’s Up Bear” drawing
  •  MERIT:         $50 Julie Ibanez of Crookston “Burst of Brightness” painting
  •  MERIT:         $50 Brooke Panzer of Crookston “Horsehair Pottery” sculpture
  • MERIT:         $50 Emilie Tykward of Grygla “Envy” sculpture
  • PEOPLE’S CHOICE STUDENT:           $50 Brooke Panzer, Crookston “Horsehair Potter” Sculpture

Fosston Library Arts Center, Fosston, MN April 12 – 21, 2013

Ninety adult and student artists participated.

Adult Award Winners

  • 1st Place $500  Painting “Power and Grace” by Rock Bakken of Hallock
  • 2nd Place $300 Painting “Reflections of City Hall” by Christine Foster of Thief River Falls
  • 3rd Place $200 Sculpture “Riding the Wind” by Katie Hruby-Schmidt of Fisher
  • Merit $100 Mixed Media “Listen to the Stories” by Margaret Ehling of Red Lake Falls
  • Merit $100 Drawing “Water Lilies” by Barb Pinc of Plummer
  • Merit $100 Photograph “Nature’s Handprint II” by Bert Foster of Thief River Falls
  • Merit $100 Photograph “The North” by Jill Green of McIntosh
  • Merit $100 Painting “The South End” by Corissa Kruse of Thief River Falls
  • People’s Choice TBA

Student Award Winners

  • 1st Place $300 Drawing “Angry Harry” by Chandler Blanton of Greenbush
  • 2nd Place $150 Mixed Media Drawing “Enchanting” by Luise Benkert of Warroad
  • 3rd Place $100 Painting “Bangledesh Landscape” by Rebecca Sistad of Fosston
  • Merit $50 Book Art Sculpture “I Can Only Imagine” by Alissa Fife of Warroad
  • Merit $50 Drawing “Mallard” byHillary Cudmore of Fosston
  • Merit $50 Photograph “Technical Self Portrait” by Haley Warnecke of Halstad
  • Merit $50 Photograph “Apocolyptic Paradise” by Jackie Lee of Warroad
  • Merit $50 Printmaking “My Mind in Math Class” by Kaley Quanrud of Williams
  • People’s Choice $50 TBA

VFW Club and City Office, Kennedy, MN April 26 – May 6, 2012

One hundred and one adult and student artists participated.

Adult Award Winners

  • 1st Place $500  Painting “Frosty Wonderland” by LaVonne Forsberg of Thief River Falls
  • 2nd Place $300 Painting “Through Bush, Through Briar” by Rock Bakken of Hallock
  • 3rd Place $200 Mixed Media “Jerica” by John Leopold of Thief River Falls
  • Merit $100 Sculpture “Tired Doll” by Deb Aune of Gatzke
  • Merit $100 Drawing “Hidden With-in” by Lucille Nelson of Argyle
  • Merit $100 Pastel Painting “Sunrise at 30 Degrees Below Zero” by Jean Ranstrom of Alvarado
  • Merit $100 Photograph “Pecking Order” by Loren Younggren of Hallock
  • Merit $100 Painting “Stockholm, Crossing” by Christine Foster of Thief River Falls
  • People’s Choice TIE: $100 Loren Younggren of Hallock
  • People’s Choice TIE: $100 LaVonne Forsberg of Thief River Falls

Student Award Winners

  • 1st Place $300 Drawing “Surprise!” by Meghan Fish of Warroad
  • 2nd Place $150 Painting “Fleur-de-lis” by Lillian Potter of East Grand Forks
  • 3rd Place $100 Sculpture “Defensive Farmer” by Elijah Neufeld of Beltrami
  • Merit $50Printmaking “Nevermore” by Kayla Whitaker of Roseau
  • Merit $50 Sculpture “The Creeper” byLevi Lewis of Greenbush
  • Merit $50 Photograph “Color/B&W Portrait” by Kathryn Jagol of Fertile
  • Merit $50 Drawing “Just a Splash of Color” by Leah Klegstad of Hallock
  • Merit $50 Sculpture “Blooming Life” by Evangeline Goulet of Warroad
  • People’s Choice $50 Leah Klegstad of Hallock

 

Public Library, Crookston, MN  April 4-17, 2011

One hundred forty adult and student artists participated.

Library and Community Center, Climax, MN April 21 – 25, 2010

One hundred fourteen adult and student artists participated.

Adult Award Winners

  • 1st Place $500 Drawing “Approaching Storm” by Irene Bertils of Crookston
  • 2nd Place $250 Painting “Duluth MN” by Beau Bakken of Hallock
  • 3rd Place $100 Painting “Stitching” by Phyllis Kalliokoski of East Grand Forks
  • Merit $50 Painting “Orange Spotted Sunfish” by Ross Hier of Crookston
  • Merit $50 Photography “Going, Going …” by Kathleen Shulstad of Halstad
  • Merit $50 Photography “Small Yellow Lady Slipper” by Bruce Flaig of Fertile
  • Merit $50 Sculpture “Self Effigy” by Corissa Kruse of Thief River Falls
  • Merit $50 Painting “Symphony in Blue, Audience of One” by Margaret Ehling of Red Lake Falls
  • People’s Choice $100 Rock Bakken of Hallock

Student Award Winners

  • 1st Place $150 Sculpture “Lost at Sea” by Shannon Kaiser of Crookston
  • 2nd Place $75 Pastel Painting “Hibiscus Flower” by Kayla Anderson of Plummer
  • 3rd Place $50 Jewelry “Colors” by Ashley Pruneda of Shelly
  • Merit $25 Drawing “Wrapped Cat” by Robyn Aune of Gatzke
  • Merit $25 Computer Art “Summertime” by Cassie Deitz of Warren
  • Merit $25 Sculpture “Terrapin Station” by Louis Figueroa of Crookston
  • Merit $25 Mixed Drawing “Summit” by Summit Kuehn of Warrroad
  • Merit $25 Photography “Quiet Passage” by Krista Jo Kappes of Ada
  • People’s Choice $50 Miranda Martine of Climax

Note: The student portion is on YouTube search for Northwest Minnesota Art Exhibit.
Community Center, Fertile, April 22 – 26, 2009

Over 100 adult and student artists participated in the full exhibit this year.

Adult Award Winners

  • 1st Place $500 Sculpture “The Watcher” by Robin Foster of Red Lake Falls
  • 2nd Place $250 Watercolor “Robyn’s World” by Deb Aune of Gatzke
  • 3rd Place $100 Mixed Painting “November Woodies” by Nick Reitzel of Karlstad
  • Merit $50 Oil Painting “Valley Hayfield” by Jean Ranstrom of Alvarado
  • Merit $50 Photography “Faded Dreams” by Bruce Flaig of Fertile
  • Merit $50 Drawing “N.A. Girl” by Frank Kahoombaush of Thief River Falls
  • Merit $50 Sculpture “Nuthatch and Birch” by Jean Reek of Thief River Falls
  • Merit $50 Painting “Beneath the World We See” Margaret Ehling of Red Lake Falls
  • People’s Choice $100 Rock Bakken of Hallock

Student Award Winners

  • 1st Place $150 Pottery “Purple Clover” by Kirsten Kleven of Alvarado
  • 2nd Place $75 Mixed “Silence” by Aryanna Ostgaard of Crookston
  • 3rd Place $50 Mixed “What’s to Come” by Ashley Woolever of Crookston
  • Merit $25 Painting “Barn” by Harlen Lundeen of Trail
  • Merit $25 Jewelry “A Personal Garden” by Tina Patterson of Alvarado
  • Merit $25 Drawing “Self Portrait” by Sara Mercil of Mentor
  • Merit $25 Ink Drawing “Season of Autumn” by Hannah Waswick of Thief River Falls
  • Merit $25 Photograph by Brandon Lien of East Grand Forks
  • People’s Choice $50 Erika Knutson of Salol

Roseau City Center and Library, Roseau, April 30 – May 4, 2008

Eighty one adult and student artists participated in the full exhibit this year.

Adult Award Winners

  • 1st Place $500 Drawing “Speed” by Lucille Nelson of Argyle
  • 2nd Place $250 Sculpture Jewelry “Leaf Vessel” by Jennifer Patterson of Alvarado
  • 3rd Place $100 Painting “Blue Heron” by Rock Bakken of Hallock
  • Merit $50 Painting “Autumn Morn” by Margaret Anderson of Lancaster
  • Merit $50 Photography “James Cooke State Park” by Deb Aune of Gatzke
  • Merit $50 Mixed “Flame” guitar by Steven Kvasager of Oklee
  • Merit $50 Computer Art “Bit by Bit” by Steven Reynolds of Wannaska
  • Merit $50 Wood “Mountain Cabin” marquetry by Gordon Olson of McIntosh
  • People’s Choice $100 Rock Bakken, Hallock

Student Award Winners

  • 1st Place $150 Photograph “Beginning” by Alexy Johnston of Warren
  • 2nd Place $75 Mixed “The Outcome” by Josh Mercil of Crookston
  • 3rd Place $50 Drawing “Shadowed Innocence” by Brittany Czapiewski of Oslo
  • Merit $25 Painting “A World of Color” by Amy Roesch of Crookston
  • Merit $25 Computer Art “Troll” by Mercedes Lubarski of Warren
  • Merit $25 Sculpture Clay “This is America” by Calla Blokzl of Crookston
  • Merit $25 Sculpture Wire “Dance” by Carrie Alme of Greenbush
  • Merit $25 Photography “Solitude” by Kristen Maruska of Warren
  • People’s Choice $50 Brittany Czapiewski of Oslo

Stephen Arts Center, Stephen, April 11-15, 2007

Ninety adult and student artists participated in the full exhibit this year.

Adult Award Winners

  • 1st Prize: $500.00: Ivy Bailie, Fosston: “Gooseberry Falls Tree” Painting
  • 2nd Prize: $250.00 Rock Bakken, Hallock: “Moose” Painting
  • 3rd Prize: $100.00 Jerome Fuglseth, Fertile: “Mother Wolf and Two Cubs” Wood carving
  • Merit – Drawing: $50.00 Nick Reitzel, Karlstad: “Back From Iraq”
  • Merit – Painting: $50.00 Viola Kvasager, Oklee: “Passing Thunderstorm”
  • Merit – Photography: $50.00 Pamela Altepeter, Crookston: “Rainbow”
  • Merit – Sculpture: $50.00 Carol Kankel, Red Lake Falls: Jewelry
  • Merit – Mixed: $50.00 Robin Foster, Red Lake Falls: “Koi”
  • People’s Choice: $100.00 Rock Bakken, Hallock

High School Student Award Winners

  • 1st Prize: $150.00 Brittany Greenwood, East Grand Forks: “Guitar” Painting
  • 2nd Prize: $75.00 Alexy Johnston, Warren: “Silo” Photograph
  • 3rd Prize: $50.00 Christian Boe, Greenbush: “Broken Time” Mixed Media
  • Merit – Drawing: $25.00 Kaia Korynta, Fisher: “M.C. Remix”
  • Merit – Painting: $25.00 Angie Franks, Thief River Falls: “Falling to Pieces”
  • Merit – Sculpture: $25.00 Daphne George, Warroad: “Hera”
  • Merit – Mixed: $25.00 Joshua Mercil, Crookston: “Can You See the Handwriting on the Wall”
  • Merit – Digital: $25.00 Melanie Dziengel, Kennedy: “Never Fear”
  • People’s Choice: tied vote so $50.00 Brittany Ryba of Warroad; and $50.00 Brittany Czapiewski of Oslo

City Hall, Hallock, March 22 – 27, 2006

One hundred four adult and student artists participated in the full exhibit this year.

Adult Award Winners

  • 1st Prize: $500.00: LaVonne Forsberg, Thief River Falls: “Majestic View” Painting
  • 2nd Prize: $250.00 Carol Kankel, Red Lake Falls: Jewelry
  • 3rd Prize: $100.00 Margaret Anderson, Lancaster: “Winter Enchantment” Painting
  • Merit – Drawing: $50.00 Irene Bertils, Crookston: “Best Friends”
  • Merit – Painting: $50.00 James Howard, Thief River Falls: “The Old Homestead”
  • Merit – Photography: $50.00 Barbara Hansson, Lancaster: “Cattails”
  • Merit – Sculpture: $50.00 Jerome Fuglseth, Fertile: “Woman”
  • Merit – Ceramic: $50.00 Robin Foster, Red Lake Falls: “Raku Vase”
  • People’s Choice: $100.00 Rock Bakken, Hallock

High School Student Award Winners

  • 1st Prize: $150.00 David Stapleton, Fosston: “Filipino Fruit Stand” Painting
  • 2nd Prize: $75.00 Rachel Huderle, Warren: “Over Time . . .” Photograph
  • 3rd Prize: $50.00 Sarah Amundgaard, Warren: “Graffiti I” Photograph
  • Merit – Drawing: $25.00 Andrew Sourdiff, Ada: “Flower Abstraction”
  • Merit – Painting: $25.00 Nakita Estling, Warroad: “Iris”
  • Merit – Sculpture: $25.00 Amanda Timm, Thief River Falls: “Old City Rail”
  • Merit – Print Making: $25.00 Anya Bailey, East Grand Forks: “Nurturing Women”
  • Merit – Digital: $25.00 Jocelyn Kraska, Hallock: “Construction”
  • People’s Choice: $50.00 Anya Bailey, East Grand Forks

Ada/Borup High School, Ada, April 2005

Seventy three adult and student artists participated in the full exhibit this year.

Adult Award Winners

  • 1st Prize: $500.00: John Leopold, Thief River Falls: “St. Peter’s Church: Apse End” Painting
  • 2nd Prize: $250.00 Robin Foster, Red Lake Falls: “Untitled” Sculpture
  • 3rd Prize: $100.00 Nick Reitzel, Karlstad: “Evening Ascent” Painting
  • Merit – Drawing: $50.00 Lisa Ruebke, Ada: “Autumn Grove”
  • Merit – Painting: $50.00 Sara Halvorson, Warroad: “Pogona!”
  • Merit – Photography: $50.00 Twylla Altepeter, Crookston: “Old Glory in Medora”
  • Merit – Sculpture: $50.00 Jerome Fuglseth, Fertile: “Deer”
  • Merit – Print Making: $50.00 Jeanne O’Neil, East Grand Forks: “Last Light”
  • People’s Choice: $100.00 Loren Olson, Ada

High School Student Award Winners

  • 1st Prize: $150.00 Regina Osse, Warroad: “Maxed” 3-D Mixed Media
  • 2nd Prize: $75.00 Tom Borowicz, Warren: “Peace” Drawing
  • 3rd Prize: $50.00 Amanda Ross, Crookston: “Delicate Aurora” Photograph
  • Merit – Drawing: $25.00 Miranda Fox, Halstad: “Wind in His Hair”
  • Merit – Painting: $25.00 Rachel Huderle, Warren: “Afterglow”
  • Merit – Sculpture: $25.00 Sam Syroravongl, Warroad: “Bubble Eye Koi Fish”
  • Merit – Print Making: $25.00 Brittany Ryba, Warroad: “Unusually Colorful Trees”
  • Merit – Digital: $25.00 Marie Turgeon, Hallock: “Floating in Astral Plains”
  • People’s Choice: $50.00 Miranda Fox, Halstad

Warren/Alvarado/Oslo High School, Warren, May 2004

One hundred two adult and student artists participated in the full exhibit this year.

Adult Award Winners

  • 1st Prize: $500.00: Asra Halvorson, Warroad: “Flight” Printmaking
  • 2nd Prize: $250.00: John Leopold, Thief River Falls: “Doma Cathedral in Winter” Painting
  • 3rd Prize: $100.00: Deb Aune, Gatzke: “My Girls” Drawing
  • Merit – Drawing: $50.00: Jessica Pribula, East Grand Forks: “Fruit Still Life”
  • Merit – Photography, Nature: $50.00: Bruce Flaig, Fertile: “Fall Teasel”
  • Merit – Photography, Artistic Effect: $50.00 Carl Dahlen, Fisher: “Minnesota Winter”
  • Merit – Sculpture: $50.00: Marjorie Schafer, Red Lake Falls: “St. Therese of Lisieux”
  • Merit – Pottery: $50.00: Robin Foster, Red Lake Falls: “Dragonfly Platter”

High School Student Award Winners

  • 1st Prize: $150.00: Jessica Mullins, Crookston: “Layers of Reality” 2-D Mixed Media
  • 2nd Prize: $75.00: Kirk Hanson, Warren: “Silo” Photograph
  • 3rd Prize: $50.00: Holly Schmidt, Crookston: “Consumed” 3-D Mixed Media
  • Merit – Drawing: $25.00: Brittany Johnston, Angus: “Old Shed”
  • Merit – Painting/Mixed Media: $25.00: Adam Pape, East Grand Forks: “John”
  • Merit – Sculpture: $25.00: Sandy Zepada Hurtado, Crookston: “Fighting Temptations”
  • Merit – Photography: $25.00: Megan Maruska, Warren: “Slidin”
  • Merit – Digital: $25.00: Adam Sorum, Oslo: “Star Flower”

University of Minnesota in Crookston, April 2003

One hundred fourteen adult and student artists participated in the full exhibit this year.

Adult Award Winners

  • 1st Prize: Marjorie Schafer and Robin Bodie, Red Lake Falls (pottery)
  • 2nd Prize: Jeanne O’Neil, East Grand Forks (print)
  • 3rd Prize: Christie Ketring, Fisher (drawing)
  • Merit Drawing: Ami Klegstad, Hallock
  • Merit Painting: James Howard, Thief River Falls
  • Merit Photography: Barbara Hansson, Lancaster
  • Merit Sculpture: Corky Miller, Euclid
  • Merit Digital: Charlie Lindberg, Kennedy
  • People’s Choice: James Garber, Warroad

High School Student Award Winners

  • 1st Prize: Alicia Pietruszewski, Stephen (photograph)
  • 2nd Prize: Leigh Bailie, Fosston (painting)
  • 3rd Prize: Chris Lagasse, Crookston (drawing)
  • Merit Drawing: Curtis Bjerke, East Grand Forks
  • Merit Mixed Media: Brett Lynse, Crookston
  • Merit Sculpture: Julia Hahn, Crookston
  • Merit Photography: Kirk Hanson, Warren
  • Merit Digital: Ashley Gubrud, Warren
  • People’s Choice: Chris Krapohl, Thief River Falls

Park Place Mall, Red Lake Falls, Minnesota from April 20-21, 2002

Eighty-three adult and student artists participated in the full exhibit this year.

Adult Award Winners

  • 1st Prize: Polly Peterson, Warren (print)
  • 2nd Prize: David Danielson, Roseau (photomontage)
  • 3rd Prize: Theodore Schindler, RLF (sculpture)
  • Merit Drawing: David Hammond, Kennedy
  • Merit Painting: Bev Hewitt, Lancaster
  • Merit Photography: Ken Kalsnes, TRF
  • Merit Pottery: Robin Foster, Red Lake Falls
  • Merit Mixed Media: Angela Ecklund, Oslo
  • Merit Drawing: Jason Soli, East Grand Forks
  • People’s Choice: David Hammond, Kennedy

High School Student Award Winners

  • 1st Prize: Kat Anderson, Stephen (mixed media)
  • 2nd Prize: Jeff Sanden and Curt Bjerke, EGF (photos)
  • 3rd Prize: Leonard LaCoursiere, RLF (sculpture)
  • Merit Drawing: David E. Edwards, TRF
  • Merit Painting: Kathleen Barrett, East Grand Forks
  • Merit Photography/Digital: Dustin Kalt, Warren
  • Merit Mixed Media: Nikki Boman, Alvarado
  • Merit Painting: Adam Pape, East Grand Forks
  • Merit Digital: Amy Webster, St. Vincent
  • People’s Choice: Leonard LaCoursiere, RLF

 

Serving Artists and Arts Organizations